Adres
ul. Choroszczańska 31/36, Białystok
Oferowane przez nas pompy ciepła to polski wynalazek, niezwykle nowoczesna konstrukcja. Ich największa przewaga nad produktami konkurencji to bardzo wysoka wydajność – 12 kW i współczynnik wydajności COP = 5. Co ważne, wydajność naszych pomp nie obniża się z upływem lat. Za pomocą naszych pomp można ogrzewać zarówno domy jednorodzinne, jak i inne budynki. Proponowane przez nas pompy mogą ogrzewać dom (instalacja C.O.) i podgrzewać wodę użytkową (instalacja C.W.U.).
Wszystko co potrzebujesz wiedzieć o pompach ciepła
Pompy ciepła powietrze-powietrze – popularny typ pomp, charakteryzuje się łatwą instalacją (brak prac ziemnych) i wysoką wydajnością. Pompy ciepła woda-powietrze – rzadko spotykane, ponieważ wymagają w pobliżu stawu lub studni. Dzięki wodzie głębinowej pompa działa efektywnie bez względu na porę roku. Gruntowa pompa ciepła – nazywana solankową (solanka krąży w wymienniku), popularne i najbardziej efektywne rozwiązanie, ale wymaga prowadzenia skomplikowanych prac ziemnych.
Koszt zakupu pompy ciepła zależy od wielu czynników jak typ urządzenia, instalacja czy sposób montażu. Najtańszym rozwiązaniem jest pompa powietrze-powietrze, ponieważ nie wymaga żadnych kosztownych prac ziemnych. Koszt samej pompy ciepła może wahać się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Koszt zakupu takiej pompy i wykonania instalacji można obniżyć dzięki dotacji.
Dzięki programowi Czyste Powietrze można otrzymać dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup pompy ciepła. Dofinansowanie wynosi maksymalnie 25 tys. zł. Z tych pieniędzy można sfinansować demontaż dotychczas używanego źródła ciepła na paliwo stałe, zakup pompy ciepła (powietrze-woda lub gruntowej) do celów ogrzewania lub ogrzewania i C.W.U. Dotacje z programu Czyste Powietrze można łączyć z dofinansowaniem z programu Mój Prąd (montaż instalacji fotowoltaicznej). Do tego można podpisać umowę z bankiem na preferencyjny kredyt, dużo tańszy niż standardowy.
Dobierając pompę ciepła, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii: o zapotrzebowanie budynku na energię cieplną, o moc grzewcza pompy, o rodzaj dolnego źródła (np. powietrze), o współczynnik wydajności COP, o czy pompa będzie służyła tylko do ogrzewania domu, czy również do ogrzewania wody (pompy jednofunkcyjne i dwufunkcyjne).
Połączenie instalacji grzewczej z pompą ciepła z instalacją fotowoltaiczną to najlepsze rozwiązanie. Pompę napędza energia elektryczna. Dzięki fotowoltaice można ją produkować samodzielnie i uniknąć wydatków z wiązanych z zasilaniem pompy. Łączymy wtedy ekologiczną produkcję energii elektrycznej z komfortem cieplnym, uniezależniamy się od podwyżek prądu i do tego możemy zyskać większe dofinansowanie.
Pompy ciepła są dedykowane przede wszystkim do niskotemperaturowej instalacji centralnego ogrzewania jak na przykład ogrzewanie podłogowe. Naszych pomp można jednak używać również w instalacji wysokotemperaturowej. Najlepiej sprawdzą się grzejniki 55/45/20, czyli o parametrach, jakie są wymagane przy kotłach kondensacyjnych.
Instalacja grzewcza z pompą ciepła jest wydajniejsza, gdy zastosuje się w niej wysokiej klasy automatykę, a szczególnie dobry sterownik. Najlepiej zastosować sterownik pogodowy, który przez cały czas monitoruje temperaturę na zewnątrz. W przypadku jej spadku następuje uruchomienie pompy. Dzięki temu potrzeby energetyczne budynku są stale zaspokajane przy zmieniającej się porze dnia i temperaturze zewnętrznej.
Najpierw wybierane jest miejsce montażu jednostki zewnętrznej pompy ciepła. Następnie montowana jest jednostka wewnętrzna pompy. W kolejnym etapie jednostka zewnętrzna i wewnętrzna są łączone za pomocą przyłączy chłodniczych, a potem wykonywany jest test szczelności instalacji. Następnie wykonywany jest układ instalacji hydraulicznej pomiędzy układem C.O. a pompą ciepła. Należy jeszcze rozmieścić czujniki temperatury i zamontować automatykę.