Witaj w Better Energy

Infolinia 697 904 747

 • Image

  Adres

  ul. Choroszczańska 31/36, Białystok

 • Image

  Kontakt

  biuro@better-energy.pl

Ogrzewanie w trakcie chłodniejszych miesięcy jest sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Jeszcze większy kłopot natury finansowej pojawia się w przypadku firm. Doskonałym sposobem w obu przypadkach na zmniejszenie rachunków są ekopompy. Better-Energy z Białegostoku zajmuje się sprzedażą i montażem klasycznych, powietrznych pomp ciepła oraz  ekopompy Zuber – czyli przełomowego, polskiego wynalazku. Ostatnie z wymienionych urządzeń wykorzystuje technologię stosowaną w maszynach zasilanych powietrzem i w pompach indukcyjnych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jaka pompa termiczna zapewni największy uzysk ciepła, umów się na bezpłatną konsultację. Przygotujemy dla Ciebie pełny audyt dotyczący montażu i eksploatacji ekopompy.

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to maszyna grzewcza, która nie wytwarza ciepła samodzielnie. Urządzenie to do ogrzewania pomieszczeń domowych wykorzystuje energię cieplną zgromadzoną w środowisku naturalnym – czyli w powietrzu, wodzie oraz ziemi. Podczas pracy w maszynie zachodzą przemiany fizyczne takie jak parowanie, skraplanie i rozprężanie. Nie występuje jednak proces spalania – to sprawia, że ekopompa jest niezwykle ekonomiczna, gdyż wytwarza nawet o 20% mniej CO2 niż kotły gazowe! Nie generuje ona żadnych spalin czy popiołu, a do jej zasilania nie są potrzebne absolutnie żadne tradycyjne paliwa.

6 najważniejszych zalet Ekopomp

 • Zapewniają mniejsze koszty eksploatacji domu niż jakakolwiek kocioł gazowy.
 • Odpowiednio dobrana pompa gwarantuje mieszkańcom lepszy komfort cieplny niż ogrzewanie gazowe.
 • Podnoszą wartość nieruchomości.
 • Dzięki połączeniu pompy z fotowoltaiką można zredukować koszty ogrzewania w domu niemal o 100%.
 • Ich trwałość wynosi od 20 do 25 lat.
 • Dzięki rządowym programom możliwe jest uzyskanie dotacji na montaż ekopompy.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła pobiera ciepło z otoczenia – z naturalnych i darmowych źródeł takich jak powietrze – i następnie przekazuje je do ogrzewanego domu. Prąd jest w tym procesie zaledwie dodatkowym, wspomagającym sposobem zasilania urządzenia.

Co ciekawe, pompa ciepła może być wykorzystywana nie tylko do ogrzewania, ale również do chłodzenia wybranych pomieszczeń (zmniejszania temperatury powietrza i wody).

Instalacja korzystająca z pompy ciepła składa się z dwóch części – zewnętrznej i wewnętrznej. Pierwsza z nich to nieduża jednostka z czynnikiem chłodniczym. W budynku znajduje się z kolei element hydrauliczny instalacji, który jest zbudowany z:

 • jednostki wewnętrznej,
 • zasobnika C.W.U.,
 • bufora instalacji C.O.,
 • zabezpieczenia hydraulicznego,
 • armatury.

Instalacją zarządza sterownik znajdujący się w kotłowni, a ciepło jest dostarczane za pomocą przewodów wodnych. Pompa ciepła jest zasilana przewodami elektrycznymi.

Wszystko co potrzebujesz wiedzieć o pompach ciepła

Pytania i odpowiedzi

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Pompy ciepła powietrze-powietrze – popularny typ pomp, charakteryzuje się łatwą instalacją (brak prac ziemnych) i wysoką wydajnością. Pompy ciepła woda-powietrze – rzadko spotykane, ponieważ wymagają w pobliżu stawu lub studni. Dzięki wodzie głębinowej pompa działa efektywnie bez względu na porę roku. Gruntowa pompa ciepła – nazywana solankową (solanka krąży w wymienniku), popularne i najbardziej efektywne rozwiązanie, ale wymaga prowadzenia skomplikowanych prac ziemnych.

Jaki jest koszt pompy ciepła?

Jakie jest dofinansowanie pomp ciepła?

Dzięki programowi Czyste Powietrze można otrzymać dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup pompy ciepła. Dofinansowanie wynosi maksymalnie 25 tys. zł. Z tych pieniędzy można sfinansować demontaż dotychczas używanego źródła ciepła na paliwo stałe, zakup pompy ciepła (powietrze-woda lub gruntowej) do celów ogrzewania lub ogrzewania i C.W.U. Dotacje z programu Czyste Powietrze można łączyć z dofinansowaniem z programu Mój Prąd (montaż instalacji fotowoltaicznej). Do tego można podpisać umowę z bankiem na preferencyjny kredyt, dużo tańszy niż standardowy.

Jak dobrać pompę ciepła?

Dobierając pompę ciepła, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii: o zapotrzebowanie budynku na energię cieplną, o moc grzewcza pompy, o rodzaj dolnego źródła (np. powietrze), o współczynnik wydajności COP, o czy pompa będzie służyła tylko do ogrzewania domu, czy również do ogrzewania wody (pompy jednofunkcyjne i dwufunkcyjne).

Czy warto zamontować instalację fotowoltaiczną razem z pompą ciepła?

Połączenie instalacji grzewczej z pompą ciepła i z instalacją fotowoltaiczną to doskonałe rozwiązanie. Pompę zasila energia elektryczna, która jest produkowana z kolei przez panele fotowoltaiczne. Takie rozwiązanie niemal całkowicie eliminuje koszty zużycia prądu i zapewnia liczne korzyści takie jak:

 • połączenie ekologicznej produkcji energii elektrycznej z komfortem cieplnym,
 • uniezależnienie się od podwyżek cen prądu,
 • możliwość korzystania z większych dofinansowań,
 • zredukowanie kosztów związanych z zasilaniem maszyny cieplnej.

Jakie wybrać grzejniki do pompy ciepła?

Pompy ciepła są dedykowane przede wszystkim do niskotemperaturowej instalacji centralnego ogrzewania jak na przykład ogrzewanie podłogowe. Naszych pomp można jednak używać również w instalacji wysokotemperaturowej. Najlepiej sprawdzą się grzejniki 55/45/20, czyli o parametrach, jakie są wymagane przy kotłach kondensacyjnych.

Jakiego sterownika powinniśmy użyć do pompy ciepła?

Instalacja grzewcza z pompą ciepła jest wydajniejsza, gdy zastosuje się w niej wysokiej klasy automatykę, a szczególnie dobry sterownik. Najlepiej zastosować sterownik pogodowy, który przez cały czas monitoruje temperaturę na zewnątrz. W przypadku jej spadku następuje uruchomienie pompy. Dzięki temu potrzeby energetyczne budynku są stale zaspokajane przy zmieniającej się porze dnia i temperaturze zewnętrznej.

Jak wygląda montaż?

Najpierw wybierane jest miejsce montażu jednostki zewnętrznej pompy ciepła. Następnie montowana jest jednostka wewnętrzna pompy. W kolejnym etapie jednostka zewnętrzna i wewnętrzna są łączone za pomocą przyłączy chłodniczych, a potem wykonywany jest test szczelności instalacji. Następnie wykonywany jest układ instalacji hydraulicznej pomiędzy układem C.O. a pompą ciepła. Należy jeszcze rozmieścić czujniki temperatury i zamontować automatykę.