Witaj w Better Energy

Infolinia 697 904 747

 • Image

  Adres

  ul. Choroszczańska 31/36, Białystok

 • Image

  Kontakt

  biuro@better-energy.pl

fotowoltaika
 • By: admin
 • On:10 maja 2021
 • Brak komentarzy

W związku z coraz większą świadomością dotyczącą dbania o środowisko naturalne oraz chęcią oszczędności coraz więcej osób decyduje się na stosowanie odnawialnych źródeł energii. Mowa tutaj przede wszystkim o instalacji fotowoltaicznej, która cieszy się coraz większą popularnością w wielu przedsiębiorstwach, a także wśród osób prywatnych, które mają dom jednorodzinny. Jednak przed doborem odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej warto określić, jakie są potrzeby danego gospodarstwa domowego albo firmy, panele fotowoltaiczne produkowały odpowiednią ilość energii. Jak to zrobić?

Co to jest instalacja fotowoltaiczna? 

Instalacja PV, czyli instalacja fotowoltaiczna to urządzenia, które służą do wytworzenia prądu z energii słonecznej. Jest to możliwe dzięki przechwyceniu promieni słonecznych przez panele fotowoltaiczne. Energia, którą przechwycą, przepływa do inwertera, gdzie zmieniana jest z prądu stałego na zmienny.

Jedną z ważniejszych kwestii, które należy wziąć pod uwagę podczas doboru odpowiedniej instalacji, są rachunki za prąd. Najlepiej, jeśli podsumowują one cały ubiegły rok albo przynajmniej ostatni kwartał. Dzięki temu łatwiej jest dobrać przybliżoną moc instalacji fotowoltaicznej w taki sposób, by nie była ona za mała albo przewymiarowana. Oprócz tego należy zastanowić się również nad tym, czy zapotrzebowanie na energię elektryczną nie wzrośnie, na przykład na skutek zamontowania pompy ciepła czy zakupienia urządzeń, które będą pobierały dużo prądu.

Co jeszcze jest ważne podczas doboru odpowiedniej instalacji? 

Czynnikiem, który wpływa na pracę paneli fotowoltaicznych, jest zacienienie. W zależności od tego, jak połączone są ogniwa, cień może powodować spadek uzysku energii elektrycznej. W takich sytuacjach w projekcie można uwzględnić specjalne optymalizatory. To one sprawiają, że zacienione panele działają lepiej. Dzięki odpowiedniemu projektowi instalacji i optymalnemu rozłożeniu modułów można uzyskać energię na zadowalającym poziomie. Na wydajność systemu wpływa również kąt nachylenia paneli oraz kierunek, w którym są zwrócone. Dobór odpowiedniego kąta nachylenia zależy przede wszystkim od warunków, które zastanie Doradca Energetyczny oraz od tego, czy panele montowane będą na dachy płaskim, czy skośnym. Ogólna zasada jest taka, że panele powinny być skierowane na południe i ustawione pod kątem 30-40 stopni. Warto jednak pamiętać, że jego optymalną wartość oraz wielkość instalacji fotowoltaicznej jest w stanie określić jedynie Doradca Energetyczny podczas wizyty u Klienta.

Awesome Image

Lilly Anderson

Author

Denouncing pleasure and praising pain was born and I will give you a complete account of the system, and expound the actual teachings of that of the truth.