Witaj w Better Energy

Infolinia 697 904 747

 • Image

  Adres

  ul. Choroszczańska 31/36, Białystok

 • Image

  Kontakt

  biuro@better-energy.pl

instalacja fotowoltaiczna
 • By: admin
 • On:10 maja 2021
 • Brak komentarzy

Badania pokazują, że coraz więcej osób chce uniezależnić się od zewnętrznych dostaw prądu. To z kolei wiąże się ze wzmożonym zainteresowaniem panelami fotowoltaicznymi, które pozwalają zrealizować ten cel. Aby jednak wspomniana instalacja rzeczywiście spełniała nasze oczekiwania i była odciążeniem dla domowego budżetu niezbędne jest jej odpowiednie zaplanowanie. Jak wygląd profesjonalny schemat instalacji fotowoltaicznej? I jakie są główne elementy całej konstrukcji? Kwestie te wyjaśniamy w naszym artykule.

Najważniejsze elementy instalacji

Na początek warto wyjaśnić wszelkie pojęcia, które są istotne w czasie omawiania schematu instalacji, a które mogą sprawiać nam pewną trudność. Podstawowym terminem, który należy znać jest moduł fotowoltaiczny. Pojedynczy moduł składa się z ogniw, wyglądem przypominających małe kwadraciki, które są połączone ze sobą szeregowo w aluminiowej ramie. W zależności od wybranego przez nas rozwiązania wyróżniamy panele fotowoltaiczne monokrystaliczne, które są stworzone z kryształu krzemu; panele fotowoltaiczne polikrystaliczne, bazujące na różnych kryształach; a także panele fotowoltaiczne cienkowarstwowe (inaczej amorficzne), gdzie wykorzystywany jest inny system, bez postaci kryształów.

Kolejny ważny element to optymalizatory mocy, które odpowiadają za dokonywanie pomiarów wydajności poszczególnych paneli fotowoltaicznych. Ich zadaniem jest także przekazanie pobranych danych do portalu monitorującego. Takie działanie sprawia, że możemy mieć pełną kontrolę nad pracą poszczególnych modułów i na bieżąco sprawdzać, na jakim poziomie znajduje się produkcja energii elektrycznej. Jak sama nazwa wskazuje optymalizatory mocy pozwalają zoptymalizować działanie całej instalacji fotowoltaicznej.

Kolejnym ważnym elementem jest falownik, czyli inaczej inwerter, który służy do przetwarzania prądu stałego na prąd zmienny. Instalacja fotowoltaiczna z akumulatorami składa się też z zabezpieczenia AC i DC, uziemienia, elementów konstrukcji montażowej, a także z licznika dwukierunkowego.

Schemat konstrukcji

Skoro znamy już podstawowe elementy instalacji fotowoltaicznej, czas przekonać się, w jaki sposób ze sobą współgrają. Cały proces rozpoczyna się od zebrania napięcia stałego z paneli fotowoltaicznych i skierowaniu go do rozdzielni prądu stałego. W kolejnym etapie udział bierze inwerter, dzięki któremu możliwe jest przekształcenie prądu stałego na prąd  przemienny – umożliwiający zasilenie domowych urządzeń. Aby wytwarzać większą ilość energii, panele fotowoltaiczne łączone są w moduły fotowoltaiczne.

Co ważne, wyróżnia się trzy sposoby budowania systemów fotowoltaicznych:

 • system prosty, w którym ogniwa zasilają w bezpośredni sposób urządzenia,
 • system umiarkowany, w którym ogniwo fotowoltaiczne jest podłączane do odbiornika, a dodatkowo wykorzystywany jest falownik zamieniający prąd stały w przemienny,
 • system profesjonalny, który umożliwia magazynowanie energii i w którym dużą rolę odgrywają akumulatory.

Schemat elektryczny instalacji fotowoltaicznej pod względem przyłączenia do sieci można z kolei podzielić na trzy warianty:

 • instalacja fotowoltaiczna off-grid,
 • instalacja fotowoltaiczna on-grid,
 • instalacja hybrydowa.

Jedynie drugi i trzeci system zakłada podłączenie fotowoltaiki do sieci.

Awesome Image

Lilly Anderson

Author

Denouncing pleasure and praising pain was born and I will give you a complete account of the system, and expound the actual teachings of that of the truth.