Witaj w Better Energy

Infolinia 697 904 747

 • Image

  Adres

  ul. Choroszczańska 31/36, Białystok

 • Image

  Kontakt

  biuro@better-energy.pl

Specjalista od fotowoltaiki
 • By: admin
 • On:5 marca 2021
 • Brak komentarzy

Na przestrzeni ostatnich kilku lat obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi wśród Polaków. Coraz więcej ludzi decyduje się na ich zakup i montaż, widząc w tym zarówno realne oszczędności, jak i sposób na bardziej ekologiczne życie.

Dzisiejszy świat boryka się z poważnymi problemami zanieczyszczenia i skażenia środowiska naturalnego, dlatego wszelkie działania mające na celu odciążenie naszego ekosystemu i sprawienie, że nasze codzienne życie nie będzie dla niego szkodliwe, jest na wagę złota. Instalacje fotowoltaiczne pozwalają pozyskiwać energię elektryczną z darmowej energii słonecznej, która codziennie dociera na powierzchnię naszej planety. Efekt fotowoltaiczny to zjawisko, dzięki któremu możliwe jest przetwarzanie energii słonecznej padającej na zamontowane np. na dachu domu panele fotowoltaiczne na prąd stały. Niezwykle ważną funkcję w instalacjach fotowoltaicznych pełnią inwertery solarne, czyli urządzenia, które odpowiadają za zamianę powstałego w ten sposób prądu stałego w prąd zmienny o parametrach zgodnych z parametrami sieci publicznej.


Wraz ze wzrostem popularności takich instalacji zmienione zostało prawo budowlane i przepisy przeciwpożarowe. Zostały w nich wzięte pod uwagę instalacje fotowoltaiczne. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Państwu, jakie są nowelizacje na temat ppoż.!

Nowe przepisy przeciwpożarowe dla instalacji fotowoltaicznych

Nowelizacje na temat ppoż. dotyczą przede wszystkim instalacji fotowoltaicznych, które są coraz częściej instalowane w polskich domach. Każda instalacja tego typu o mocy powyżej 6,5 kWp musi być uzgadniana z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych i zgłoszona do organów Państwowej Straży Pożarnej, niezależnie od jej lokalizacji, rodzaju i przeznaczenia budynku. Do tej pory takie uzgodnienia były wymagane jedynie dla tych instalacji, które montowano w budynkach o szczególnych wymogach w zakresie bezpieczeństwa ppoż. W myśl nowych przepisów zgoda będzie musiała być uzyskana nawet w przypadku instalacji fotowoltaicznych stojących na gruncie, które stanowią o wiele mniejsze zagrożenie pożarowe od tych umieszczonych na dachach budynków.


Kolejną zmianą w przepisach jest to, jaki typ projektu musi być uzgadniany z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Dotychczas musiał być to projekt budowlany, jednak wykonywanie takiego projektu dla niewielkich instalacji fotowoltaicznych było przesadą, dlatego teraz musimy stworzyć i zgłosić do niego projekt urządzeń wchodzących w skład naszej instalacji. W dokumencie tym powinny zostać zawarte wszystkie informacje niezbędne dla rzeczoznawcy, żeby mógł on realnie ocenić bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji.

Jak powinniśmy postępować, jeżeli chcemy zainstalować instalację fotowoltaiczną powyżej 6,5 kWp?

W świetle najnowszych przepisów, jeżeli zamierzamy zainwestować w instalację fotowoltaiczną o mocy przekraczającej 6,5 kWp (chodzi o moc po stronie DC, a więc moc zainstalowanych modułów fotowoltaicznych), musimy przeprowadzić następujące czynności:

 • Podjąć decyzję o inwestycji.
 • Przygotować projekt.
 • Skonsultować ów projekt z rzeczoznawcą do spraw przepisów przeciwpożarowych.
 • Zlecić wykonanie instalacji.
 • Zgłosić istniejącą już instalację do organów Państwowej Straży Pożarnej.


Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej w swoim domu, warto skorzystać z usług firm takich jak nasza, które specjalizują się w ich instalowaniu, serwisowaniu, a także późniejszym monitorowaniu ich pracy. Pomagamy naszym klientom na każdym etapie prowadzenia tej inwestycji, pomagając między innymi w uzyskaniu dotacji rządowej w ramach programu „Mój Prąd”, odpisaniu kosztów instalacji fotowoltaicznej od podatku dochodowego, a także uzyskaniu zwrotu podatku. Dajemy 25 lat gwarancji na zastosowane komponenty i 15 lat gwarancji na całą instalację. Dopilnowujemy również, aby były spełnione wszystkie dodatkowe zabezpieczenia w aspekcie ochrony ppoż., które wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Projektowane przez nas instalacje są zawsze uzgadniane z rzeczoznawcą do spraw bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Stosujemy rozwiązania technologiczne, które mają zminimalizować zagrożenia dla strażaków, a wszystkie materiały przez nas wykorzystywane są najwyższej jakości, posiadają niezbędne atesty i dzięki temu gwarantują domownikom całkowite bezpieczeństwo. Wykonujemy też okresowe konserwacje i przeglądy serwisowe, których celem jest zapewnienie doskonałego stanu technicznego i pełnej sprawności zamontowanej instalacji.

Awesome Image

Lilly Anderson

Author

Denouncing pleasure and praising pain was born and I will give you a complete account of the system, and expound the actual teachings of that of the truth.