Witaj w Better Energy

Infolinia 697 904 747

 • Image

  Adres

  ul. Choroszczańska 31/36, Białystok

 • Image

  Kontakt

  biuro@better-energy.pl

panele fotowoltaiczne
 • By: admin
 • On:2 marca 2021
 • Brak komentarzy

Technologia bus bar zapisywana także skrótem BB oznacza złącza przebiegające pionowo przez ogniwa krzemowe. Panele są połączone cienką metalową taśmą, która ma za zadanie przewodzić prąd fotoelektroniczny. Ogniwa na tylnej i przedniej warstwie mają elektrody w postaci cienkich ścieżek poziomych, które zbierają ładunki z całej płytki i przekazują do ścieżek pionowych.

Mikropęknięcia i ślimacze ścieżki

Standaryzacja paneli fotowoltaicznych wciąż się zmienia. Początkowo na ogniwach produkowano tylko dwa, a potem trzy bus bary. Od 2016 wielu producentów oferuje panele w technologii 4 i 5 bus barów. Rezystancja ogniwa zależy od długości drogi, jaką pokonuje ładunek elektryczny w płytce. Zwiększenie liczby bus barów wpływa na odległość między najdalszym punktem ścieżki a ścieżką połączeniową. Większość defektów powstaje na skutek czynników zewnętrznych, lecz usterki mogą także pojawić się na etapie produkcji lub w transporcie. Doskonałym przykładem są mikropęknięcia. Nie da się ich uniknąć całkowicie i w większości przypadków nie prowadzą do utraty sprawności modułu. Jednak z ich powodu następuje trwała, powolna degradacja paneli fotowoltaicznych. W pierwszym roku skokowo około 2,5-3%, a w kolejnych po około 0,5%. Dodatkowo pojawiają się tak zwane ślimacze ścieżki będące odbarwieniami srebrnej pasty z przodu bus barów. Zmiana koloru nie ma negatywnego wpływu, jednak odbarwienia mogą wniknąć w głąb i obniżyć wydajność. Gwarancja dawana przez producenta na wydajność polega na tym, by po zadeklarowanym okresie (np. 20-25 lat) wydajność paneli fotowoltaicznych nie była niższa niż 80% mocy wyjściowej.

Defekty produkcyjne

Mikropęknięcia pojawiają się przez uszkodzenia fizyczne, do których może dojść już na etapie produkcji. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy zastosowano niskiej jakości folię EVA (etylen-winyl-acetat) do obustronnego zalaminowania. Pośrednim problemem, który może wyniknąć z tego powodu, jest delaminacja, czyli odklejanie się folii. Objawia się to mlecznym zabarwieniem na panelu. Folia EVA ochrania ogniwa przed wilgocią i szkodliwymi promieniami UV, dlatego po zauważeniu tego defektu należy dokonać wymiany. W przeciwnym wypadku może dojść do korozji i spadku wydajności modułu. Ogniwa od niektórych producentów mogą także mieć ciemniejsze punkty na krawędziach. Wynika to z procesu nakładania niebieskiej warstwy antyrefleksyjnej na powierzchni krzemowej, która powstaje w wysokiej temperaturze. Robot utrzymuje panele fotowoltaiczne w dwóch punktach, co powoduje pojawienie się plamek. Nie mają one jednak wpływu na wydajność i długość życia ogniwa.

 Punktowe wypalenia

W przypadku fotoogniw, które są częściowo zacienione, może dojść do trwałego uszkodzenia nazywanego hot spot. Dzieje się tak, ponieważ ogniwo w cieniu nie produkuje prądu, ale go pobiera z innych nasłonecznionych ogniw. Przebiegający prąd powoduje podniesienie temperatury, w efekcie czego może dojść do trwałego uszkodzenia krzemu, folii EWA oraz tworzywa pokrywającego tylną ścianę modułu. Wypalenia powstają także przez wysoką rezystancję bus barów, która prowadzi do pęknięcia połączeń lutowanych na ich powierzchni. Przeważnie straty mocy z takich defektów są niewielkie, jednak zaleca się wymianę uszkodzonych modułów. W celu ochrony można zastosować tzw. diody by-pass, które uruchamiają się, by przekierować prąd i ochronić ogniwo przed przepaleniem.

Awesome Image

Lilly Anderson

Author

Denouncing pleasure and praising pain was born and I will give you a complete account of the system, and expound the actual teachings of that of the truth.