Witaj w Better Energy

Infolinia 697 904 747

 • Image

  Adres

  ul. Choroszczańska 31/36, Białystok

 • Image

  Kontakt

  biuro@better-energy.pl

panele fotowoltaiczne
 • By: admin
 • On:24 lipca 2021
 • Brak komentarzy

Popularność paneli fotowoltaicznych wzrasta z roku na rok. Wszystko za sprawą coraz większego zapotrzebowania na odnawialne źródła energii. Co więcej, dzięki instalacji gospodarstwa domowe czy przedsiębiorstwa mogą uniezależnić się od stale rosnących kosztów energii elektrycznej i produkować ją dzięki promieniom słonecznym na własny użytek. Aby lepiej zrozumieć, skąd się bierze darmowa energia ze słońca, dziś omówimy pokrótce zasady działania paneli fotowoltaicznych.

Jak przebiega proces powstawania energii w instalacji fotowoltaicznej? 

Proces powstawania energii ze słońca nie jest skomplikowany, jednak składa się z kilku etapów. Najważniejszym elementem podczas montażu instalacji fotowoltaicznej są ogniwa fotowoltaiczne, które mogą być również łączone w moduły fotowoltaiczne, jeżeli w gospodarstwie domowym albo przedsiębiorstwie mają być wytworzone większe ilości energii elektrycznej. Skuteczność działania ogniw wynika z ich budowy, czyli materiału półprzewodnikowego (półprzewodnikiem wykorzystywanym do budowy paneli najczęściej jest krzem), który umożliwia połączenie opisywanego procesu z obiegiem elektronów w sieci energetycznej.

W praktyce oznacza to, że ogniwa przewodzą prąd, który powstaje na skutek działania zewnętrznych czynników. To właśnie do nich dociera energia ze słońca. Następnie dochodzi do tak zwanego zjawiska fotowoltaicznego, które w praktyce polega na tym, że energia pozyskana ze słońca ulega przekształceniu w prąd stały.

Co się dzieje z energią wytworzoną w panelach? 

Kolejnym etapem w procesie wytwarzania energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne jest przekształcenie go na prąd zmienny, ponieważ panele fotowoltaiczne produkują prąd stały. Jest to niezbędne, aby uzyskał parametry odpowiednie dla tych, dzięki którym działają domowe gniazdka. Za tę czynność odpowiedzialny jest falownik inaczej nazywany inwerterem. Czasami zdarza się również tak, że instalacja wytworzy więcej energii niż potrzebuje dane gospodarstwo domowe. W takich sytuacjach zostaje ona przekazana do sieci energetycznej.

Awesome Image

Lilly Anderson

Author

Denouncing pleasure and praising pain was born and I will give you a complete account of the system, and expound the actual teachings of that of the truth.